2015 European Open

V dňoch 15.-19. júla 2015 sa vo fínskej Nokii konali dve najprestížnejšie discgolfové podujatia v Európe v tomto roku: Presidents Cup - tímová súťaž, v ktorej každé dva roky súperia proti sebe výbery USA a Európy a 2015 European Open, jeden z takzvaných Majors, ktoré majú v športe discgolf podobné postavenie ako Grand Slam v tenise. Prvýkrát malo na takomto prestížnom svetovom podujatí zastúpenie aj Slovensko a to v podobe Katky Boďovej, ktorá sa na turnaj kvalifikovala v súťaží žien.

 

Oba turnaje boli obrovským sviatkom discgolfu a do Nokie prilákali tisíce návšetvníkov. Neďelňajšie finále pre najlepších hráčov aj s našou slovenskou účasťou sledovalo priamo na ihrisku viac ako 4000 divákov a to aj napriek nepriaznivému počasiu. Táto historicky najväčšia účasť na divákov na discgolfovom podujatí (porovnateľné návšetvy bývajú na svetových pohároch v severskom a alpskom lyžovaní a biatlone) bola dosiahnutá aj napriek tomu, že priamy prenos z finálového kola prenášala naživo na svojom druhom kanáli aj fínska štátna televízia YLE. Výnimočnosť podujatia potvrdil aj najlepší svetový hráč Paul McBeth, ktorý pri preberaní ceny za prvé miesto v kategórii mužov poznamenal, že na podobnom podujatí ešte nikdy nehral a že ide o skutočne výnimočnú udalosť v svetovom historickom meradle.  

Presidents Cup

V stredu 15. júla už bola v Nokii kompletná svetová špička. Osemčlenné tímy USA a Európy pod vedením členov discgolfovej Hall of Fame, bývalého majstra sveta Erica McCabea a angličana Dereka Robinsa (ten hral aj na turnaji 2014 Smolenice Open) pozostávali so šiestich mužov a dvoch žien. Štyria muži sa do tímov kvalifikovali na základe svojho hráčskeho rankingu (svetového rebríčku), v tíme USA to boli prvý štyria hráči rebríčku - Paul McBeth, Nate Doss, David Feldberg (všetko súčasní alebo bývalí majstri sveta) a Paul Ulibarri, v tíme Európy nemecká hviezda Simon Lizotte, dán KJ Nybo, a fín Pasi Koivu. Štvrtý hráč rebríčka - fín Jalle Stoor, nemohol štartovať kvôli zraneniu (inak turnaj European Open odohral celkom úspešne aj svojou druhou, ľavou rukou) a tak ho nahradil veľmi skúsený švédsky hráč Henrik Johansen. O kvalite ženskej časti amerického tímu svedčí to, že sa doň nedostala ani svetová trojka, legendárna Valarie Jenkins, keďže miesta obsadili svetová jednotka Paige Pierce a Catrina Allen, ktorá prišla do Nokie vo fantastickej forme. Európska rebríčková jednotka, švédka Ragna Bygde na turnaji neštartovala, takže miesta žien obsadili v európskom tíme skúsené hráčky Camilla Jernberg-Grundén zo Švédska a Natalie Hollokoi zo Švajčiarska (tá štartovala v Smoleniciach tento rok). Posledných dvoch hráčov vyberali podľa vlastného uváženia kapitáni tímov a vybrali veľmi dobre. V americkom tíme hrali výborne tento rok hrajúci Will Schusterick a Ricky Wysocki, kým v európskom tíme fíni Seppo Paju a Juho Parviainen

V prvej polovici súťaže, keď proti sebe hrali dvojice hráčov o lepšie celkové skóre na 9 jamkách boli oveľa úspešnejší hráči USA, ktorí vyhrávali 19:9. Najviac bodov im priniesli ženy (a to aj napriek katastrofálnemu začiatku na jamke č. 18 turnajového ihriska) a taktiež Paul McBeth, s ktorým KJ Nybo dokázal držať krok len do polovice ihriska. Z európského tímu bodovali najmä Seppo Paju a Pasi Koivu, ktorí suverénne vyhrali svoje súboje. V druhej polovici súťaže sa hralo systémom tzv. match play, t.j. nesúťažilo sa o celkové skóre, ale na každej jamke o to, kto z dvojice súperov zahrá lepšie skóre. Tu už európsky tím zabral, a túto časť vyhral 13,5:10,5. Opäť k tomu dopomohli najmä Seppo a Pasi, ale výborne zahral aj náhradník Henrik Johansen a remizovala napr. aj Natalie Hollokoi s Catrinou Allen. Celkovo sa však víťami stal opäť tím USA a na prvé víťazstvo európanov si budeme musieť počať aspoň ďalšie dva roky.  

2015 European Open

Od štvrtku 16. júla sa začal turnaj European Open, na ktorom štartovalo 128 mužov a 16 žien. Priemerný mužský rating bol viac ako 970 bodov, prvých 50 mužov malo priemerný rating 1016. Aj medzi ženami išlo o najkvalitnejšiu súťaž v európskej histórii, keď okrem 5 hráčiek z USA štartovala takmer kompletná európska špička. Každý deň (štvrtok, piatok a sobota) hrali všetci jedno 18-jamkové kolo s golfovým štartom, t.j. postupne odchádzali na ihrisko počas celého dňa. To niekedy aj ovyplvnilo výsledky, keďže počasie bolo veľmi premenlivé a počas jedného dňa sa striedalo slnečno, či veterno so silnými prehánkami. Tie bývali najmä podvečer a tak niekedy výrazne ovyplvnili hru najlepších hráčov, ktorí štartovali poslední a to najmä na posledných pomerne ťažkých jamkách ihriska. Medzi tými bola aj triková ostrovná jamka, či pomerne voľné jamky v kopcovitom teréne s úzkymi fairwaymi ohraničenými územím mimo ihriska (out of bounds).  

Štvrtok 

Napriek tomu sa už vo štvrtok presadili favoriti. Medzi mužmi po štvrtku viedol Pal McBeth s 52 hodmi (12 pod par, vrátane jedného esa forehandom so skipom od zeme) pred Willom Schusterickom (-10) a Rickym Wysockim (-8), ktorý sa o tretie miesto delil s málo známym fínskym hráčom Mikom Fyhrom. Kvalitné kolo zahali z európskych hráčov aj KJ Nybo, či nemecý hráč Dominik Stampfer (pravidelný účastník turnaja vo Vesci v Českej republike). Medzi ženami boli na prvých štyroch miestach po prvom dni favorizované američanky, z ktorých najlepšie zahrala prekvapujúco Sarah Hokom (+2) pred Valarie Jenkins (+3) a Catrinou Allen (+4). Katka Boďová hrala v skupine s bývalým majstrom sveta Davidom Feldbergom (ktorému sa veľmi nedarilo a dával to pomerne nahlas aj najavo ostatným), či práve s Jalle Stoorom, ktorý hral všetky drajvy opačnou rukou (veľmi úspešne). Po veľmi zlom štarte na prvých troch jamkách, po ktorým mala skóre 5 nad par sa jej hra však zlepšila, na konci však prišla únava a tak skončila so skóre +16, ktoré bolo napokon ohodnotené trochu nižšie ako jej hráčsky rating. 

Piatok 

V piatok zahral zo všetkých hráčov najlepšie dán KJ Nybo (-12), s ktorým stíhalo len pár ďalších hráčov (Jeremy Koling a Paul McBeth, obaja -10). Úplne zlyhal v prvej skupine Miko Fyhr, ktorý zahral +13 a zhoršil sa teda o 21 hodov. Poradie sa teda výrazne menilo a na prvých troch priečkach boli po piatku Paul McBeth, KJ Nybo a o tretie miesto sa delili Jeremy Kolling, Will Schusterick a druhý najlepší európsky hráč - fín Arttu Sikanen. Pozoruhodne sa zlepšil najmä Seppo Paju, ktorý po pokazenom prvom dni (par) zahral -8. 

Medzi ženami excelovala Catrina Allen. Tá zahrala neuveriteľných -5, čo jej vynieslo rating kola 1036, najvšší rating dosiahnutý ženou na Major turnaji v histórii (najvyšší ženský rating kola vôbec - 1042 dosiahla v minulsti taktiež Catrina Allen). Jej skóre bolo o 9 lepšie ako druhej najlepšej Paige Pierce (+4). Neuveriteľným je najmä to, že Catrina dosiahla toto skóre najmä sériou piatich birdies na ťažkých jamách 9-15, kde takéto skóre väčšinou nedosahovali ani najlepši muži. Darilo sa aj našej Katke Boďovej (+6), ktorá nielen zahrala rovnako ako američanky Sarah Hokom a Valarie Jenkins, ale taktiež dosiahla najlepšie skóre európskej hráčky na turnaji a zároveň dosiahla svoje najlepšie ohonotené kolo v kariére - 960 (tento rekord však prekonala už o týždeň po turnaji v rakúskom Tragweine). To ju posunulo na 6. miesto turnaja hneď za štyri američanky a mladú fínku Hennu Bloomroos. Ak by Katka lepšie puttovala, mala šancu na fakt ojedinelý úspech. 

Sobota

V sobotu oveľa viac fúkalo a to sa výrazne podpísalo pod výsledky. Najlepšie zahral Ricky Wysocki (-10) pred Willom Schusterickom, Drew Gibsonom a fínom Lassi Haukulinenom (všetci -8). Dopredu sa znovu posúval aj Seppo Paju (-7), či Miko Fyhr (-6). Na postup do finále, kam sa kvalifikovalo najlepších 64 mužov bolo napokon treba zahrať počas prvých troch dní skóre +7 alebo lepšie. Na prvých miestach sa usadili Paul McBeth (-26), Ricky Wysocki a Will Schusterick (-23) a KJ Nybo (-22). Jeremy Kolling na piatom mieste so skóre (-18) už zaostával viac. Padli aj ďalšie dve esá.

Medzi ženami zahrala najlepšie Sarah Hokom (+2), pred Catrinou Allen (+4) a Valarie Jenkins (+6). Katka Boďová bojovala o postup medzi najlepších 8 hráčiek v druhej ženskej skupine. Darilo sa jej to veľmi dobre až do ostrovnej jamky č. 16, kde vo vetre nahrala napokon 10 hodov (+6) a tak skončila kolo až so skóre +14, čo však stačilo na postup do finále z deleného 7.-8. miesta spolu s Camilou Grundén a dvomi fínskymi teenagerkami Eveliinou Salonen a Hennou Bloomroos. Žiaľ do finále sa nedostala ani Natalie Hollokoi, ktorá pre obnovenie zranenia musela prerušiť súťaž na jamke číslo 8, či Katharina Gusenbauer z Rakúska, ktorá napokon skončila na 12. mieste. 

Nedeľa

Nedeľa priniesla chlad, dážď a opäť veľa vetra. Napriek tomu tisíce fanúšikov prišli sledovať discgolf do Nokie. Skorší ranný štart bol komplikovaný aj pre našu výpravu, keďže sa ukázalo, že verejná doprava do Nokie z Tamepere, kde bola ubytovaná, chodí v nedeľu až po 10-tej, čiže nezostávala iná možnosť, ako sa neplánovane odviezť taxíkom. Či aj to prispelo k zlému štartu a prvej polovici kola Katky Boďovej, nie je však jasné. Pohromou bola najmä dlhá jamka číslo 9 (par 5), na ktorej Katka nahádzala 3 disky do OB. Ďalšie OB prišli na ostatných jamkách (spolu 8 za kolo) a podpísali sa pod výsledné skóre (+17), čo stačilo len na 8. miesto v súťaži (na porovnanie, napr. Paige Pierce zahrala v nedeľu +13). Toto umiestnenie však je aj tak výborné a najcennejšie v slovenskej discgolfovej histórii, keďže ide o 4. miesto v Európe. Víťazstvo v súťaži si po nie príliš vydarenom kole (+7) postrážila Catrina Allen (celkovo +10) pred Sarah Hokom (celkovo +17) a Valarie Jenkins (+24). Z európskych hráčiek dopadla najlepšie ako piata 15-ročná Eveliina Salonen (+43). 

Medzi mužmi dominoval jednoznačne BigJerm - Jeremy Kolling (-11), ktorý sa z druhej skupiny výrazne doťahoval na lídrov súťaže. Dobre hral aj fín Seppo Paju (-7), ktorý tak po troch dobrých dňoch postupne zmazal stratu a skončil celkovo ako druhý najlepší európan na 6. mieste (celkovo -22). Nedarilo sa príliš ani Willovi Schusterickovi (-2) a KJ Nybovi (-1) a tak skončili na 4. a 5. mieste (-25, resp. -23). Ricky Wysocki hral vo veľkom štýle a na jamke čislo 15 po skvelom birdie dobehol Paula McBetha, ktorý zahral na jamke 14 boogie. Všetko bolo otvorené pred ostrovnou jamkou číslo 16. V silnom bočnom vetre aj Ricky aj Paul zahrali svoje prvé hody veľmi dobre, v pohodlnom dosahu na ostrov. Paul McBeth hodil horšie a tak ho čakal náročnejši a dlhší hod na ostrov. Podarilo sa mu to však na prvý pokus, čomu sa veľmi potešil, čo je preňho dosť netypické. Nasledoval Ricky Wysocki, ktorého prvý hod však ostrov netrafil. Jeho druhý hod (hralo sa tzv. BNR pravidlo, t.j. nepočítali sa trestné hody) ostrov síce trafil, ale odrazil sa a preskočil ohradu ostrova zo sena. Tretí pokus Rickyho bol krátky a až štvrtý skončil na ostrove. Kedže putty sa všetým podarili, Paul McBeth zrazu viedol o tri hody. Ricky sa však nevzdal a na ďalšej jamke zaparkoval svoj disk priamo pod košom. Paul McBeth na radu svojho 12-ročného caddyho zvolil bezpečnosť a jamku s istotou zahral na par. Na poslednej jamke opäť Ricky zahral birdie, avšak Paul už mal dostatočný náskok, takže posledný putt cca. z 10-12 metrov, t.j. vzdialenosti, z ktorej bol veľmi úspešný, avšak smerom do OB, ani nehádzal a len si prihodil pod kôš a zahral par a tak o jeden hod vyhral turnaj s výslednym skóre (-31). Za ním skončili Ricky Wysocki (-30) a Jeremy Kolling (-29).

Turnaj bol teda napínavý až do úplného záveru. Nikomu z hráčov sa nepodarilo na jamke číslo 17 hodiť eso, a tak si teda na pár týždňov nik nebral domov sponzorský nový mercedes pristavený priamo pri nej. Sponzori však prispeli na kvalitné prize money, ktoré na turnaji boli viac ako 40 000 Euro, víťaz mužskej kategórie dostal šek na 4000 Euro. Okrem finančných odmien zaujali organizátori aj prvým pokusom o štúdiove televízne spravodajstvo z turnaja v histórii. Každý večer si tak mohli diváci na celom svete pozrieť polhodinovú reláciu sumarizujúcu uplynulý deň a živé rozhovory s pozvanými hráčmi. European Open 2015 bol určite prelomový turnaj a už teraz sa môžeme tešiť na ďalšie podobé podujatia. Majstrovstvá Európy 2016 v discgolfe sa budú taktiež konať vo Fínsku, v Oulu, a možno očakávať, že domáci organizátori pripravia podujatie, aké v Európe ešte nebolo, aj keď prekonať úspech skvelého turnaja v Ženeve v roku 2014 nebude určite ľahké. My dúfame, že to bude opäť so slovenskou účasťou. 

Ďalšie informácie

Turnajová webstránka - info o Presidents Cup aj European Open, videá z turnaja

Kompletné výsledky všetkých jamiek 

Výsledky turnaja na stránke PDGA