Tak ako v golfe každý hráč pri hre používa v rôznych herných situáciách rozličné typy palíc, aj v discgolfe hráči používajú rôzne typy diskov. Základné delenie je pomerne jednoduché: na krátke dohadzovanie do koša používame disky typu Putt & Approach, na stredné vzdialenosti Mid-range a na dlhé hody Driver (fairway alebo distance). Každý typ disku má iné vlastnosti v závislosti na jeho tvare a typu plastu, z ktorého je vyrobený. Poprední výrobcovia majú viac ako 80 rôznych druhov diskov, ktoré môžu byť vyrobené celkom z 12 rôznych plastov.
Nájsť medzi toľkými rôznymi diskami tie správne, ktoré vám budú vyhovovať, je dlhodobý proces. Málokedy sa ale stáva, že hráč po prvom použití nový disk odloží s tým, že mu nevyhovuje, alebo nenájde pre jeho vlastnosti využitie, pretože nikdy nie je jasné, či sa presne tento disk nebude hráčovi hodiť za určitých špecifických okolností (uhol hodu, vietor, a pod.). No a napokon, nesmieme zabudnúť ani na rôznu hmotnosť diskov. Takmer každý typ disku sa vyrába v rôznych hmotnostných verziách, zvyčajne medzi 150 – 180 g. Všeobecne ľahšie disky sú vhodnejšie pre deti, začiatočníkov a hráčov, ktorí pri hode využívajú viac švihu než sily. Naopak ťažšie disky sú vhodné pre silových hráčov, prípadne pri hodoch v silnejšom vetre.
1. ZÁKLADNÉ ROZDELENIE DISKOV
Putt & Approach – stabilné disky, ktoré lietajú pomalšie. Najviac pripomínajú vlastnosti ultimate disku. Vďaka tomu ponúkajú skvelú kontrolu aj pri horších poveternostných podmienkach, čo je pri dohadzovaní do koša veľmi dôležité. Putt-re (čítaj patre) sa dajú skvelo použiť aj na prihrávku pod alebo ku košu. Každý skúsenejší hráč discgolfu vám potvrdí, že základom dobrého skóre je najmä skvelé ovládanie putteru.
Mid-range – tieto disky sú vhodné pre skoro všetky druhy hodov, najmä pre ich stabilnú dráhu letu aj pri dlhších hodoch. Práve z tohto dôvodu sú najviac odporúčané začiatočníkom ako ich jediný disk. Prioritne sú určené na kratšie (20 – 40 m) prihrávky, ale dá sa s nimi dobre hádzať aj na dlhšiu vzdialenosť ku košu. Je však možné ich použiť na kratšie hody typu drive, ako aj pri puttovaní, avšak treba myslieť na to, že podľa svojich parametrov môžu mať preferenciu bočiť do strany.
Fairway driver – tieto disky používajú hráči, keď je pre nich presnosť dôležitejšia ako vzdialenosť. Sú pomalšie a teda ľahšie kontrolovateľné ako distance drivre (čítaj drajvre), a preto sú pre začiatočníkov oveľa vhodnejšie.
Distance driver – vrchol dizajnového vývoja diskov. Majú vysokú rýchlosť, dlhý dolet a vyžadujú, aby mal hráč dobre vypracovanú techniku hodu. Pri nedodržaní správnej techniky môžu uletieť veľmi ďaleko nesprávnym smerom, najmä pri silnejšom vetre. V rukách neskúsených hráčov môžu takéto disky pôsobiť ako delo v rukách dieťaťa.
2. PODĽA LETOVÝCH VLASTNOSTÍ
Pri nákupe disku je možné sa riadiť štyrmi číselnými parametrami, ktoré hovoria o jeho letových vlastnostiach. Tieto parametre závisia na celkovom tvare disku a jeho vnútornej stavbe (plochý resp. vypuklý disk, širší vs. ostrý okraj, rovnomerne radiálne rozložená hmotnosť vs. centrovaná alebo necentrovaná hmotnosť). Tieto dôležité parametre sú: rýchlosť (SPEED), kĺzavosť (GLIDE), zatáčanie v plnej rýchlosti letu (TURN) a zatáčanie pri spomaľovaní (FADE). Už z tohto delenia teda vyplýva, že let disku ma niekoľko fáz, v ktorých sú jeho letové vlastnosti rôzne (disk môže pri vysokej rýchlosti letu najprv letieť doprava a následne po spomalení zmeniť smer doľava, takto možno hádzať tzv. eskové hody s letom v tvare písmena S), a taktiež, že let je veľmi ovplyvnený či už rýchlosťou (švihom) a silou jeho vypúšťania z ruky alebo prítomnosťou a smerom vetra. Taktiež rovnaké disky hodené tým istým spôsobom ľavákom a pravákom zatáčajú do opačných strán.
Speed – schopnosť disku prerážať vzduch, čím vyššie číslo, tým je disk rýchlejší. Rýchlejší disk letí ďalej s vynaložením menšieho úsilia. Pomalšie disky je nutné hodiť väčšou silou, ale pravdepodobnosť, že preletí cieľ, je nižšia. Rýchlosť hodnotíme na škále od 1 do 13. Parameter rýchlosť tiež hovorí o tom, pri akej rýchlosti má disk ideálne letové vlastnosti. Preto disky s vysokými rýchlostnými číslami nie sú vhodné pre hráčov, ktorí pri hode nedokážu dať disku dostatočnú rýchlosť. Pre začiatočníkov preto odporúčame začať s diskami s rýchlosťami menšími ako 10.
Glide – popisuje schopnosť disku niesť sa vzduchom. Vyšší glide je skvelý pre začiatočníkov a pre dosiahnutie maximálnej vzdialenosti. Kĺzavosť sa hodnotí číslami 1-6. Čím vyššie číslo, tým väčšia kĺzavosť. Najmä pri hádzaní proti vetru alebo s bočným vetrom hrá kĺzavosť disku veľkú rolu a dokáže veľmi predĺžiť dĺžku jeho letu.
Turn – disk hodený pravorukým hráčom technikou backhand má väčšiu či menšiu tendenciu sa vďaka svojej vysokej rýchlosti rotácie stáčať v prvej fáze letu viac či menej doprava. Disky s označením 0 majú najnižšiu tendenciu sa otáčať cez os, disky s označením -5 zatáčajú najviac. Pre ľavákov pri backhande disk zatáča v tejto fáze letu doľava. Niektoré disky ako Viper a Whippet majú tento parameter kladný, t.j. pri správnej technike hodu zatáčajú letia rovno, príp. mierne zatáčajú doľava. Disky s hodnotami -2 až -5 sú vhodné aj na rolovanie.
Fade – na konci letu má každý disk tendenciu zabočiť vľavo (pri hode praváka backhandom). Toto discgolfové disky najviac odlišuje od diskov používaných na ultimate frisbee, ktoré takúto vlastnosť nemajú. Disky s malou kladnou hodnotou, či hodnotou 0 (napr. Innova Mako) lietajú priamejšie, prípadne je s nimi možné hodiť bez toho, aby na konci zmenili smer letu doľava, t.j. ich fade (zabočenie) je veľmi malé, naopak disky s hodnotením 5 (napr. Innova Gator) zabáčajú pri spomalení najviac, často vo veľmi ostrých uhloch. Opäť, pre ľavákov pri backhande disk zatáča v tejto fáze letu doprava.
3. PODĽA MATERIÁLU
Innova:
Star plastic: najlepšia kombinácia trvanlivosti a gripu (úchop). Disky z tohto plastu vydržia veľmi dlho, aj keď ich budete vytrvalo hádzať do stromov. Na druhej strane v mokrom počasí sa najviac šmýkajú, taktiež sa dokážu dobre odrážať od zeme, alebo sa šmýkať po tráve. Zároveň sú pre kvalitný použitý plast aj najdrahšie.
Champion plastic: tvrdší materiál, ktorý však tiež vydrží dlho. Nie je extra vhodný pre začiatočníkov, keďže nemá dobrý grip, najmä v chladnom alebo vlhkom počasí.
Pro plastic: disky majú perfektný grip a lepší Glide. Sú taktiež trvanlivejšie ako základný plast DX.
R-Pro: mäkší materiál s výborným gripom. Sú dobrou voľbou pri chladnejšom počasí, výhodou môže byť tiež minimálny odraz a odskakovanie pri pristátí.
DX plast: základný a najpopulárnejší materiál. DX plast ponúka najväčší výber diskov. Veľmi vhodné najmä na puttery, ktoré sa často nehádžu plnou silou do stromov. Pri silných nárazoch sa disk poškodzuje, najmä jeho hrana. Skúsenejší hráči tieto disky po poškodení opracovávajú pilníkom. Poškodené DX plastové disky však nie sú tiež na zahodenie. Množstvo nárazov môže zmeniť ich letové vlastnosti natoľko, že majú unikátnu dráhu letu, napr. sa pri dlhších hodoch nepreklápajú, či letia na opačnú stranu ako ostatné disky. Taktiež z nich bývajú dobre rolery. Preto dobre poškodené DX disky bývajú najväčšími pokladmi zbierok špičkových hráčov.
Discmania:
D-line: dobrý grip aj za mokra, najvhodnejšie pri putteroch.
P-line: materiál podobný R-Pro od Innovy.
C-line: Tvrdší plast s dobrým gripom a výbornou trvanlivosťou.
S-line: Perfektný grip a stále dobrá životnosť.
SG-line: Mäkšia verzia materiálu S-line. V tomto plastie sa zatiaľ vyrába iba disk MD1.
4. PODĽA HMOTNOSTI
Hmotnosť má zásadný vplyv na letové vlastnosti disku. Ľahšie disky síce lietajú ďalej, najmä pri hodoch do kopca, avšak silno podliehajú vplyvom vetra. Na druhej strane ťažšie disky udržia smer aj vo vetre a menej sa odrážajú od zeme.
Taktiež treba spomenúť, že niektoré disky majú špeciálne vlastnosti. Existujú disky, ktoré plávajú na vodnej hladine (vhodné na hody cez jazerá alebo v ich blízkosti) alebo disky s veľkým obvodom vhodné na rolovanie, prípadne iné veľmi špecifické typy. Viac informácií o diskoch nájdete na stránkach ich výrobcov, prípadne na iných stránkach, ako je napr. discgolfreview, kde nájdete recenzie jednotlivých diskov. Napríklad prehľad rôznych typov diskov od výrobcu Innova, ktorý najstarostlivejšie číselne kóduje svoje disky, nájdete na ich stránkach: INNOVA
ZÁVER
Vybrať ten správny disk je naozaj ťažké. Odporúčame si disk najprv od niekoho požičať a vyskúšať si s ním hodiť pár hodov. Ideálna minimálna kolekcia diskov by mala obsahovať jeden putter, jeden mid-range disk, a pár driverov s dostatočne rozlišnými parametrami Turn a Fade, minimálne však jeden z malým a veľkým Fade. Na hranie na Malom Slavíne by mala postačovať kolekcia 4 diskov, na turnaje ako Budmerice alebo Smolenice treba kolekciu patrične rozšíriť.
Predaj diskov
Na Slovensku možno kúpiť viacero značiek diskov:
Disky Discraft ponúka firma Discline.com. Disky možno taktiež nakupovať na discgolfových turnajoch.