Blog
Budmerice Spring Fling 2024

V dňoch 13. - 14. apríla prebiehal discgolfový turnaj Budmerice Spring Fling 2024. Je to discgolfový turnaj zasadený v prekrásnom prostredí anglického parku budmerického kaštieľa z obdobia 19.storočia.

Na turnaji súťažilo 70 hráčov a okrem slovenských reprezentantov sme hostili hráčov z Českej Republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska a Fínska.

Prvá časť ihriska sa nachádza v okolí budmerického kaštieľa v prevažne rovinatom teréne s technickými jamkami s množstvom OB zón, vyvýšenými košmi a obľúbenou bazénovou jamkou. Od nej sa prechádza k druhej časti ihriska, kde sa nachádzajú technické jamky ústiace na lúku, lesné jamky a najdlhšia 205 metrová jamka.

V kategórii Open prebiehal do poslednej jamky veľmi napínavý súboj o víťaza turnaja. Pred jamkou 17 sa na delenom prvom mieste so skóre - 14 hodov ocitli slovenskí reprezentanti Michal Kúdela, Karol Hrubják a český reprezentant Josef Kralovič , ktorý sa prebojoval na prvé priečky z tretieho flightu. Koniec finálového kola sa však Karolovi a Josefovi nevydaril, keď na poslednej jamke zahrali double bogey a bogey. Najlepší výsledok turnaja tak zahral Michal Kúdela so skóre - 15 hodov, striebro si odniesol so skóre - 13 hodov Josef Kralovič  a bronzovú medailu so skóre - 12 hodov vybojoval Karol Hrubják. V prvej desiatke sa umiestnili ďalší slovenskí reprezentanti na 4. mieste Štefan Pócoš so skóre - 11 hodov, na 5. mieste Marko Čačala so skóre - 9 hodov, Hugo Krička  a Tomáš Motýľ na delenom 8. mieste so skóre - 5 hodov.

V ženskej kategórii suverénne obhájila svoje minuloročné víťazstvo slovenská reprezentantka Katka Boďová s konečným skóre + 6 hodov. Prebiehal tak súboj o druhé miesto, ktorý viedli slovenská reprezentantka Natália Nádaská, česká reprezentantka Petra Krížová a poľská reprezentantka Aldona Krysiak-Adamczyk. Pre zranenie prsta Natália Nádaská počas tretieho kola odstúpila z turnaja a tak sa na 2. mieste umiestnila Petra Krížová so skóre + 29 hodov a na 3. mieste Aldona Krysiak-Adamczyk so skóre + 37 hodov. Ďalšie naše slovenské reprezentantky sa umiestnili Denisa Hanečková na 5. mieste so skóre + 48 hodov, na 8. mieste naša juniorka Nela Ivančíková so skóre + 68 hodov a na 9. mieste sa umiestnila Marta Ondrušová so skóre + 88 hodov.

V kategórii Masters boli hráči veľmi vyrovnaní a až po rozstrele sa rozhodlo o víťazovi, ktorým sa stal rakúsky reprezentant Reinhold Schachner so skóre - 7 hodov, na 2. mieste sa umiestnil českí reprezentant Libor Juřena so skóre - 7 hodov a na 3. mieste sa umiestnil poľský reprezentant Miłosz Boruszewski so skóre - 6 hodov. V prvej desiatke sa umiestnili naši slovenskí reprezentanti 7. miesto Martin Krička so skóre + 2 hody a na 9. mieste Jozef Čierny so skóre + 3 hody.

V kategórii Junior do osemnásť rokov si zlato vybojoval poľský reprezentant Jakub Frant so skóre + 6 hodov, striebornú a bronzovú medailu si odniesli slovenskí reprezentanti Leo Krička so skóre + 14 hodov a Šimon Pekarovič so skóre + 20 hodov.

V rámci turnaja prebiehali aj vedľajšie súťaže Ace pool, Ace Run, Birdie hunt, CTP o zaujímavé ceny.

Sme vďační za obľúbenosť turnaja medzi hráčmi a úroveň turnaja, ktorá každým rokom rastie, za čo sa chceme poďakovať sponzorom Včelovina a taktiež Slovenskej Asociácie Frisbie. Veľká vďaka patrí starostovi obce Budmerice PhDr. Jozefovi Savkuliakovi za pomoc s prípravou ihriska, kaviarni Lokálka za poskytnutie zázemia turnaja a všetkým pomocníkom, bez ktorých by realizácia turnaja nebola možná. O zachytenie atmosféry turnaja sa postarala fotografka Małgorzata Novotná.

Výsledky turnaja nájdete na stránke https://www.pdga.com/tour/event/76914.

Organizátori turnaja Soňa Kúdelová, Michal Kúdela a Karol Hrubják..

 

 

 
Blog
MSR Krpáčovo 2023

Milí športoví priatelia a priateľky, po kratšej odmlke vám opäť prinášame najchrumkavejšie novinky z krajiny zvanej discgolf. Tentokrát mierime naozaj vysoko, pretože sa s našim zvedavým štábom pozrieme na zúbok podujatiu lokálne snáď najvýznamnejšiemu. Áno, áno, uhádli ste, nemáme na mysli nič menšieho ako Majstrovstvá Slovenska v discgolfe 2023! Dôstojné kulisy k tomuto vrcholu sezóny opäť poskytli majestátne vrcholy Nízkych Tatier. Dámy a páni, vitajte v Krpáčove, mieste, ktorého lúky okrem bohatého náleziska húb, liečivých bylín a trniek, oplývajú aj hojnou úrodou discgolfových košov s rozhodne najvyššou plošnou koncentráciou na Slovensku.  

  Tohtoročný majstrovský turnaj priniesol niekoľko historických prvenstiev. Bol to prvý trojdňový turnaj na Slovensku a zároveň prvý turnaj s golfovým štartom (t.j. všetky hráčske skupinky začinali hrať na jamke 1 s časovým odstupom zhruba 15 minút). Hráči si mohli zmerať sily až v piatich výkonnostných kategóriách: MPO, FPO, MP40, FP40 a FJ18. Trochu zamrzí, že na juniorskú kategóriu MJ18 sa nenazbieralo dost mladých odvážlivcov, aj keď treba jedným dychom dodať, že tých pár, ktorí sa rozhodli štartovať v MPO sa rozhodne medzi dospelákmi nestratili. Ale nepredbiehajme. Aj keď by si turnaj určite zaslúžil vačšie štartovné pole, špeciálne zo zahraničia, niektorí hráči merali naozaj úctihodnú cestu - napríklad Lars (zakladateľ legendárneho discgolfového ihriska v Krokhole) priletel až z Nórska, Tomáš z Londýna a manželia Cochranovci nás poctili návštevou dokonca až z Portorika. Špeciálne si ceníme aj dvoch účastníkov z Košíc, Benjamína Mravca a Martina Berku, pre ktorých to bol aj prvý turnaj na Slovensku.

   Naviac, druhé a tretie kolo turnaja boli súčasťou sympatického podujatia Europe Women’s Event s cieľom pozdvihnúť a spropagovať ženský discgolf. V rámci neho na diaľku súťažili európske ženy na turnajoch v rôznych krajinách a vzájomným hodnotiacim kritériom bol dosiahnutý rating.

  Aby toho nebolo málo, v druhý hrací deň sa uskutočnil pod Chlpovou taktovkou juniorský turnaj, na ktorom si drobizg preveril svoje diskometačské schopnosti. Ej, bolo že to radosti!

  Toľko ochutnávka a teraz už poďme spolu dolu tobogánom udalostí:    

 

1. Deň - Piatok 15.9.

 

Aj keď predpovede počasia vyzerali pred turnajom všelijako a deň pred ním sa oblohou prehnal menší daždivý front, v úvodný deň turnaja sa ráno na prvých štartujúcich zubilo slniečko. V prvom kole turnaja boli hráči rozdelení do skupín náhodne bez ohľadu na kategórie.

   V kategórii MP40 sme neboli svedkom obzvlášť oslnivých výkonov, aj keď Tomáš Krupan zahral solídne kolo a so skóre +2 sa usalašil na špici rebríčka. Tým sa odpútal na 3 hody od zvyšku pelotónu nasledovaný Martinom Mozolom, Fajom a miernym favoritom turnaja Jo Čiernym. Ten mal trošku pomalší úvod kola, ale séria troch zlepených birdie mu určite napravila chuť. 

   Medzi ženami v FP40 začala bezproblémovou jazdou Alena Muller, ktorá už po pár jamkách ufujazdila ostatným pretekárkam z dohľadu a s pohodlným náskokom viedla poradie. O druhé a tretie miesta sa prihlásili Katarína Cochran a Galina Miková, so vzájomným rozdielom 5 hodov.

  V kategórii junioriek kraľovala nikým neohrozená Nela Ivančíková, ktorá zahrala kolo asi 20 bodov nad svoj rating. Trošku škoda, že v jej kategórii sa neobjavila iná súperka, po minulé roky bývala FJ18-ka obsadená početnejšie.

  A teraz skokom k hlavnej kategórii žien FPO. Čelo poradia obsadila slušným výkonom stálica Katka Boďová s +2 hodmi stíhaná Beátou Feilhauerovou, ktorá zahrala obstojné kolo 28 bodov nad svoj rating, a Natáliou Nádaskou, obe s rovnakým päťbodovým mankom na Katku.

  Vo všeobjímajúcej kategórii MPO sa diali veci. O slovo sa totiž dôrazne prihlásila mladá krv a rovno si aj s dávkou zdravej drzosti uchmatla najvyššie miesto na kopčeku. Papierovo junior Samo Kšinan si konečne splnil jeden z dlhodobejších cieľov a zahral kolo s ratingom 1000+. Svoju premiérovú tisícku vyskladal z deviatich birdie s celkovým úctihodným skóre -8. V tesnom závese, čo by markerom ľavou nohou so zaviazanými očami dohodil, sa udomácnil Marko Čačala s iba o jeden hod vyšším skóre bez jediného bogey. Nohu do dverí prepasíroval aj Števo Pocoš, ktorý rozložil svoj výškový tábor v trojbodovom dohľade za Markom. Vsetci traja zahrali výrazne nad svoj rating a hlavne Samo dokázal, že jeho súčasný nízky rating má rovnakú výpovednú hodnotu o jeho hre ako napríklad aktuálny počet áut stojacich v zápche pri Slovenskej Ľupči.   

  Po skončení kola sa hráči mohli oddať zaslúženému oddychu, ktorý sa dal fakultatívne okoreniť rôznou dávkou akcie. V ponuke bolo hranie bedmintonu, kúpanie v jazere, cornhole (sadenie vrecovanej kukurice do otvoru v drevenej late) alebo tréning na zajtrajšiu súťaž v puttovaní. Tí najodvážnejší využili možnosť vychytať prípadné herné muchy a otestovať kritické miesta na ihrisku, niektorí dokonca odohrali kompletné cvičné kolo  Na sklonku dňa sa posádka presunula do Garáž pubu, ktorý slúžil ako základný tábor pre večerné socializačno-konverzačno-tanečné aktivity rôzneho druhu.

 

2. Deň - Sobota 16.9.

 

Druhý hrací deň sa opäť začal v znamení pekného počasia, aj keď sem-tam nejaký mráčik oblohou preplával. Skupiny už boli rozdelené podľa jednotlivých kategórii, aby hráči mohli precítiť blízkosť svojich najbližších súperov. 

   V MP40 nastali pohyby. Jo Čierny naštartoval motory, eliminoval bogey-čka a so skóre -2 potvrdil svoju skvelú formu z predchádzajúceho obdobia. Zosadil tak z vrcholu Tomáša Krupana, ktorý sa po trošku pomalšom kole usadil na druhej priečke. Tretie miesto zatiaľ udržal Fajo, ktorý začal kolo ideálne s troma birdiečkami, ale v druhej polovici kola predviedol bogey dance.    

   Na FP40 nič nového. Alena si neohrozene pláva k víťazstvu systémom štart-cieľ a zastaviť ju už môže len náhla strata všetkých diskov alebo nečakaná prírodná katastrofa. Na druhom mieste Katarina Cochran zvýšila svoj náskok pred treťou Galinou.

   Nele v FJ18 sa darilo o niečo menej ako včera, ale pohoda ju neopúšťa.  

  U žien v FPO sa Katka skutočne kvalitne rozohrala. Predviedla vyrovnaný výkon a bez jediného bogey zaknihovala dve birdie, celkovo teda -2. Akoby týmto výkonom zobrala vietor z plachiet svojich súperiek, ktorým sa príliš nedarilo, a dvojciferne sa o nich odpútala. Medzi Beou a o 3 hody upozadnenou Natáliou sa tak schyľuje k finálnemu boju o druhé miesto.

   Páni a mladíci na špici MPO rozhodne nepustili nohu z plynu. Samo pochytal rovnaký počet birdie ako včera, akurát, že zahral o jedno double bogey viac a zapísal si tak za kolo stále vynikajúcich -6. Tomi Mozola však opäť previedol hru, akou sa v poslednej dobe prezentoval napríklad aj pred týždňom na CEDGC v St. Poeltene, kde sa stal juniorským majstrom strednej Európy. Tam, po úvodnom pomalšom kole prepol na stelárne obrátky, preskákal hráčskym rebríčkom smerom hore a zastavil sa až na priečke najvyššej. Až tak, že v poslednom kole zahral najlepšie kolo turnaja. Chlapcovi proste ide. Dokáže predviesť takúto raketovú jazdu aj zajtra? S dnešným výkonom -9 a to s jedným bogey, čo je, mimochodom, doteraz najlepšie kolo, sa dokázal zavesiť o 3 hody za Sama a prisadnúť si tak s rovnakým skóre k Markovi.   

   Podvečer bol nabitý súťažnými aktivitami. Najskôr Chlpo s Galinou a Dendžou usporiadali päť jamkový turnaj pre našich najmenších, ktorých zastúpenie bolo pomerne hojné - 10 detí vo veku od 4 do 10 rokov, 5 junákov a 5 slečien. Väčšina špuntov nedržala disk prvý krát v ruke, niektoré hody boli naozaj ďalekonosné a zaznamenali sme aj zopár krásne dlhých puttov. Len tak ďalej!  

 

 

   Potom nasledovala súťaž o najrýchlejšie hody. Hráči mohli otestovať svoju maximálku hádzaním diskov do siete, v blízkosti ktorej bola umiestnená rýchlostná pištoľ inak zvaná aj speed gun. Hodnotila sa komplexnosť výkonov, t.j. súčet rýchlosti backhandu a forehandu. Medzi ženami predviedla najväčšiu ruku Bea Feilhauerová, ktorej najrýchlejší backhand letel 79km/h a forehand dokonca 82 km/h. Medzi mastrami si najvyššie rýchlosti strihol Tomáš Krupan, ktorého 95km/h backhand by už dostal pokutu na rýchlostnej ceste, ale 90km/h forehand by bol ešte v norme. No a v MPO sa podľa očakávania najväčšími bombami prezentoval Marko Čačala, ktorého 113km/h backhand by už bol príliš dokonca aj na diaľničnom úseku medzi BA a TT (ale iba do 19:00) a 97km/h forehand tiež podčiarkuje jeho povesť najďalej hádžuceho hráča. Kajovi patrí mimosúťažné uznanie za najlepšiu 360-stupňovú piruetu v slowmotion vydaní, ktorej umeleckú hodnotu patrične ocenilo aj publikum.

   So západom slnka odštartovala súťaž v puttovaní, kde sa hráči snažili prepasírovať aspoň jeden z troch diskov do koša, pričom vzdialenosť od koša stále rástla a neúspešní postupne vypadávali. Novinkou bolo, že pokiaľ hráč vypadol, ešte mal možnosť sa jedenkrát za 2 eurá dokúpiť naspäť. Keď už bol kôš vzdialený snáď takmer 20 metrov, k markeru sa postavili už iba traja ostrostrelci: mládežníci Samo Kšinan, Hugo Krička a jeden z Košických reprezentantov. Košičan uz nanešťastie netrafil, a tak sa súboj zúžil na omladinu. Tu ťahal za kratší koniec disku napokon Hugo a víťazovi Samovi tak pripadol, okrem vecnej ceny, aj bank zozbieraný dokupujúcimi sa účastníkmi.

 

3. Deň - Nedeľa 17.9.

 

Posledný hrací deň je tu, čochvíľa sa rozhodne o nových majstroch. Tentokrát je mierne zamračené a pesimisti berú na ihrisko aj dáždniky. Našťastie zbytočne. Krátke nohavice by sa hodili viac.

   Na špici MP40 je situácia stabilizovaná. Jo Čierny kontrolovanou hrou nepustil nikoho na dostrel a s kolom za par bez problémov zinkasoval titul šampióna. O druhé miesto však prebiehal tuhý boj. V ňom si najskôr Fajo dokázal v prvej polovici kola vyhádzať istý náskok, ktorý ale vzápätí minimalizoval chybami v druhej deviatke. Tomáš Krupan doplatil na snahu dotiahnuť sa na špicu riskantnejšou hrou a Martin Mozola sa prezentoval slušnou druhou polovicou kola. Napokon tri jamky pred koncom este bolo všetko otvorené a medzi Fajom, Martinom Mozolom a Tomášom Krupanom boli iba bodové rozdiely. Nakoniec sa druhé miesto ušlo Fajovi a tretí skončil Tomáš, ktorý po skvelom štarte do turnaja neskrýval isté sklamanie.

 

 

   V FP40 žiadna mimoriadna udalosť nenastala. Alena Muller síce nezahrala najideálnejšie kolo, ale s výrazným náskokom prebrala víťaznú trofej pred druhou Katarínou Cochran a treťou Galinou Mikovou.

 

 

   Aj Nela Ivančíková zaknihovala víťazstvo, aj keď na majstrovský titul si bude musieť chvíľu počkať. Juniorské majstráky sú totiž na pláne čoskoro v októbri na jej domácom ihrisku.   

   Katka v FPO opäť predviedla krásne vyrovnaný výkon a s iba jediným bogey a štyrmi birdie skončila ako jediná žena s celkovým záporným skóre. V diaľke za Katkou sa väčšinu kola držala na druhom mieste Bea, ktorej trošku došiel na záver dych, ale nakoniec pozíciu udržala a skončila o hod pred treťou Natáliou. Za zmienku stojí fakt, že ak by Katka štartovala v FP40 alebo MP40 vyhrala by aj tam. 

 

 

   Turnaj uzavrieme s MPO. Na začiatku tretieho kola Samo viedol pred Tomim o tri hody. Zvládne Samo tento tlak? Podarí sa Tomimu strhujúci záver? Do dvoch tretín kola hrali obaja ako utrhnutý z reťaze, s minimálnym počtom bogey a parov postupne znižovali svoje skóre, pričom jamky lúskali viac-menej ako cez kopirák. Pred jamkou 15 už mali obaja -7 a Samov trojbodový náskok tak ostával stále v platnosti. Tomi vedel, že ak chce aspoň pomýšľať na výhru, musí zapnúť beast mode a zahrať všetky zvyšné 4 jamky perfektne. Na 15-tej jamke, druhej najdlhšej, berie Samo “iba” par a Tomi zahrá birdie. Medzi hráčmi sú 2 hody. Na krátkej triplmando šestnástke zoberú obaja povinnú dvojku. Predposledná jamka, krátky par 4. Samo rutinne nadrajvuje a inkasuje birdie. Tomimu to však nestačí a kombináciou stelárneho drajvu a excelentného puttu si uchmatne eagle. Posledná jamka, Tomi je už len jeden hod za Samom. Hráči drajvujú a blížia sa k hotelu, kde ich netrpezlivo očakávaju početné davy. Tomiho druhý hod končí asi 8 metrov pod košom s vysokým potenciálom na birdie. Samo sa však ku košu dostáva až tretím hodom a aj to spoza 10 metrového kruhu. Samo puttuje z diaľky a je mu jasné, že ak nedá, Tomi s najväčšou pravdepodobnosťou berie trofej. Ľudia zatajili dych, čas sa zastavil. To je tlak. Ale Samo dáva! Ľudia sú na nohách a počuť patričné ovácie. Tomi bez problémov putt premieňa a tak nastáva rovnosť skóre. Nasleduje rýchla smrť na jamkách 1, 17 a 18. Kto prvý zahrá lepšie jamku, berie titul. Na ikonickej jednotke obaja prihadzujú ďalej od koša a budú mať čo robiť. Putt nedá ani jeden a tak sa presúvajú opäť na eaglovateľnú 17-ku. Samo zahrá biride, ale Tomi putt nepremení. Dámi a páni, máme víťaza! Samo sa stáva majstrom Slovenska 2023. Osobitnú pozornosť a klobúk dole si zaslúži radosť jeho žilinských tímových kolegov a spolubojovníkov. Pre nového kráľa vytvorili mobilný trón na svojich pleciach a pripravili mu partičnú kráľovskú promenádu od víťazného koša až k jeho dočasnej rezidencii v hoteli Polianka. Tomi je očividne sklamaný, spektakulárnemu záveru jeho kola tentokrát chýbala ona povestná čerešnička na torte. Opäť má však najlepšie kolo turnaja -12, opäť rating vysoko nad 1000. Obaja stále-ešte-juniori predviedli jeden z najúchvatnejších súbojov v histórii slovenského discgolfu a majú byť právom na čo hrdí. Aby sme nezabudli skompletizovať výsledky, Marko zahral tiež veľmi slušné kolo s jediným bogey a ôsmimi birdiečkami a vyslúžil si tak tretiu bronzovú priečku.

 

 

 

Po krátkom oddychovom čase nasleduje slávnostná ceremónia, víťazi jednotlivých kategórií si preberú originálne trofeje vo forme zlatých, strieborných a bronzových kravských zvončekov, ručne vyrobených v Zázrivej, ktoré hráčom doma, počas dlhých zimných večerov hlbokým zvonkaním razom navodia bukolickú atmosféru Krpáčovských lúk. Víťazom sa ušla aj včelovina od firmy Včelco a rukavice a disky od discgolf4you

   Majstrovský turnaj 2023 sa tak šťastne a úspešne skončil a nám neostáva nič iné, len vyjadriť nehynúcu vďaku všetkým rukám, nohám a hlavám, ktoré sa na jeho organizácii podieľali. Menovite, extravýkonnému riaditeľovi Motúzovi, IT špecialistovi Mišovi Kondelovi, detskému turnajistovi Chlpovi, ihriskovým upravovateľom Martuške, Alene, Hugovi, herným organizátorom Bei a Fajovi a, samozrejme, ústretovému miestodržiteľovi Saskimu a Hotelu Polianka. Špeciálne Martuška si zaslúži riaditeľskú pochvalu a uznanie za to množstvo úsilia, ktoré vynaložila pri stavbe a aj rozoberaní ihriska, pričom jej stále zvýšila energia aj na hru samotnú.

 

Do skorého videnia pri ďaľších discgolfových hodoch, priatelia! 

 

Blog
Výzva pre organizátorov Disc golfových turnajov

Ahojte

V okolitých krajinách a aj vo svete je bežnou praxou že kalendár turnajov pre budúcu sezónu, má svoju predbežnú formu už na konci predchádzajúceho roka.

Vyzývame preto všetkých potenciálnych organizátorov turnajov na Slovensku aby nám do konca Novembra 2023 zaslali predbežný dátum turnaja, ktorý plánujú organizovať. Prípadne by chceli a netrúfnu si na to sami. Komisia má dostatok kapacít na pomoc pri organizácii, či materiálnu, alebo personálnu.

V Posledných 2 rokoch nastala veľmi nešťastná situácia kde sa počet turnajových riaditeľov a ľudí ochotných podieľať sa na organizácii zúžil na zopár mien. Neprospieva to ani profesionalite a ani rozmanitosti turnajov na Slovensku. Ak chceme posunúť disc golf na vyššiu úroveň, musí nás byť viac.

Potrebujeme predbežné návrhy dátumov. Aby sme s týmto vedeli pracovať ďalej a komunita bola v obraze.

Dátumy prosím píšte na mail: dg-komisia-saf@googlegroups.com

Blog
Online kalendár turnajov

Ahojte, prinášame vám možnosť si importovať online kalendár turnajov do vášho osobného kalendára, aby ste si náhodou nenaplánovali napr. svoju svadbu práve v termíne vášho obľubeného turnaja.
Pre import do vášho kalendára, kliknite na odkaz.
Na udalosti sa viete prekliknúť rovno na web odkaz turnaja.

Blog
Reportáž z Chtelnice

Vážené športové nadšenkyne a nadšenci, pohodlne sa usaďte pri svojich obrazovkách pretože práve začína reportáž z májového discgolfového turnaja priamo z Chtelnice.

Obec Chtelnica je lokalizovaná v malebnom predhorí Malých Karpát a jej dominantou je originálny barokový kaštieľ s priľahlým zámockým parkom, ako stvoreným na discgolf a veci s tým súvisiace. Už pred niekoľkými rokmi preskúmali túto oblasť priekopníci Mišo Kúdela a Adrik Čačala a vypracovali plán 12 jamkového nenáročného ihriska s miernymi prevýšeniami a celkovou dĺžkou zhruba 950m. Bukolickú atmosféru zámockého parku dotvára aj menšie jazierko, ktoré je obkolesené niekoľkými jamkami.

V uplynulú teplú májovú sobotu (20.5.2023) sa ihrisko z papiera prenieslo do reality, aj keď iba dočasnej. Po niekoľkých rokoch odkladania spôsobeného hlavne pandémiou sa v Chtelnici konečne uskutočnil prvý discgolfový turnaj. Organizačne ho pôvodne zastrešovali Fajo Feilhauer a Mišo Kúdela, ktorí sa z rôznych dôvodov (aj opäť kovidových) nemohli nakoniec turnaja zúčastniť osobne. Priamo na mieste tak dirigentskú taktovku pohot(d)ovo prebral Motúz Kment za výdatnej podpory domácich hráčov Mira, Mareka a Paťa, pre ktorých bol tento turnaj vôbec prvým herne aj organizačne.

Dni pred turnajom boli bohaté na zrážky, preto vznikla obava, nakoľko bude ihrisko vôbec hrateľné. Nakoniec však bolo počasie milosrdné, počas turnaja nepršalo a ihrisko stihlo aj trošku obschnúť. Park bol obstojne pokosený – tu patrí veľká vďaka obci Chtelnica za ústretovosť. Ohlásený pivný festival sa neuskotočnil, čo nám umožnilo rozložiť hlavný stan priamo v areáli kaštieľa.

A teraz už prikročme k samotnému dianiu na ihrisku:

V kategórii FPO bola situácia na špičke tabuľky pomerne ustálená, pretože skúsená reprezentantka Natália Nádaská si išla po výhru systémom štart-cieľ a viedla prakticky od prvých odohratých jamiek. Súboj o druhé a tretie miesto poskytol zaujímavú zápletku medzi Laďou Slezákovou a Dendžou Hanečkovou, ktoré mali ešte na konci druhého kola vyrovnané skóre. Tretie dejstvo však Dendži vyšlo menej a tak nakoniec pristála tretia za druhou Laďou, ktorá naopak zahrala svoje najlepšie kolo.

Medzi siedmimi mladými bol stav ešte napínavejší. Po solídnych prvých dvoch kolách viedol Adam Ágh tesne stíhaný Matejom Mikom a Mišom Boldišom. Posledný menovaný však v treťom kole prepol na raketový pohon a s pomocou skvelých šiestich birdie sa prepasíroval na čelo rebríčka. Adam trochu zaostal a tak mu patrí konečná tretia priečka za druhým Matejom.

Najvyrovnanejšia situácia však bola v kategórii MPO. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že prvé kolo sa nieslo v znamení pomalšieho štartu papierovo najsilnejších reprezentantov, čo umožnilo útok niektorých nových mien na špicu hitparády. Ako príklady možno spomenúť Motúza Kmenta, ktorý sa udržal na vrchole signifikantnú časť prvého kola a hlavne Tomáša Pekaroviča, ktorý v druhom kole šetril hodmi, nazbieral úctyhodných 8 birdie a do tretieho kola vstupoval ako vedúci pelotónu. V treťom kole sa však reprezentanti Marko Čačala, Hugo Krička a Kajo Hrubják dostali na prevádzkovú teplotu a nazbierali každý po 7 birdie. Tým si zabezpečili pozíciu na stupňoch víťazov, pričom Kajovi sa to podarilo z druhého flightu. Po skončení tretieho kola nastala mierne kuriózna situácia, keď online scoring prisúdil všetkým trom hráčom úplne rovnaké skóre. Nakoniec o konečnom poradí musel rozhodnúť až closest-to-the-pin rozstrel na jamke č. 1, kde najbližšie ku košu umiestnil svoj disk Kajo, potom Marko a nakoniec Hugo a tým bolo konečné poradie rozhodnuté.

Turnaj plný zvratov mal ešte zaujímavú dohru. V druhom flighte totiž počas tretieho kola nastala situácia, kde sa dvaja hráči snažili naraz zadať skóre na livescoringu. To spôsobilo chybu v online zapisovaní skóre a Kajo spätnou analýzou prišiel na to, že v treťom kole zahral v skutočnosti o jeden hod viac. Tým sa presunul v celkovom hodnotení na tretie miesto, za druhého Huga a celkového víťaza Marka.

Jamky na ihrisku boli koncipované ako kratšie a jednoduchšie, t.j. vhodné hlavne pre začiatočníkov a rekreačných hráčov, čo dokazuje aj pomerne veľký počet ľudí (53%) s mínusovým skóre. Predpoklady na turnajové esá sa naplnili vrchovato, všetky tri padli v druhom kole. A nielen to, všetky padli v priebehu pár minút. Ostrostrelec Števo Pocoš rozvlnil retiazky priamo z odhodiska na jamke číslo 1. Podobne, Motúz Kment a Miňo Kouba zaskórovali na jamke číslo 10, pričom Motúz aj Miňo si tak zaknihovali prvé turnajové eso.

Aj keď oficiálne kategória MP40 nebola otvorená, postarší (ale zachovalí) páni sa predsalen dočkali zaslúženého uznania. Tekuté ceny, ktoré venoval Jaro Ágh, si odniesli traja najlepší: tretí Adrik Čačala, druhý Paľo Urban a víťazný už spomínaný Tomáš Pekarovič.

Všetkým víťazom jednotlivých kategórii srdečne gratulujeme a veľmi nás teší hojná účasť nových aj staronových tvárí. Na záver sa patrí poďakovať celému realizačnému tímu v zložení Fajo Feilhauer, Mišo Kúdela a Motúz Kment. K zdarnému priebehu turnaja výraznou mierou prispeli miestni Miro Bašňák, Paťo Piačka a Marek Skýpala. Okrem nich sa na príprave ihriska podieľali Galina, Miňo, Ondrej Macháč, Hugo, Matej a Kamil Mikovci. Taktiež veľmi oceňujeme prístup obce Chtelnica, ktorá nám umožnila turnaj v parku realizovať, zabezpečila kosenie a poskytla hodnotné ceny pre víťazov jednotlivých kategórii.

Úplným záverom možno len konštatovať, že tento turnaj ukázal, že Chtelnický zámocký park a discgolf idú dokopy. Pevné ihrisko v neďalekej budúcnosti by preto bolo pomyselnou čerešničkou na torte.

 
Blog
Dvojitý výjazd za hranice

Sobota plná discgolfu

V sobotu 4.3. vycestovali dve skupiny slovenských hráčov za discgolfom do Českej republiky. 
 
Prvá skupina v zložení Tomáš Mozola, Martin Mozola, Marek Novotný, Matúš Kment,Jozef Čierny a Milan Kouba vycestovala na turnaj Latitude 64 series,ktorý sa konal v Moravskom Krumlove.
 

V kategórii MPO

Po tesnom súboji,ktorý rozhodla až posledná jamka zvíťazil Tomáš Mozola, ktorému srdečne gratulujeme!

V rovnakej kategórii súťažili Marek Novotný (9. miesto) a Jozef Čierny (10. miesto).

V kategórii MA2

Súťažili Milan Kouba (12.miesto) a Martin Mozola (16.miesto)

V kategórii MA3

 Súťažil Matúš Kment (13. miesto)

 

Druhá skupina v zložení Igor Miškovič a Samuel Kšiňan vycestovala do Nového Jičína na memoriál Bedřycha Smetanu.

Obaja slovenskí zástupcovia hrali v kategórii MPO:

Samuel Kšiňan (11. miesto) 

Igor Miškovič (18. miesto)

 

Všetkým zúčastneným gratulujeme k pekným výsledkom a tešíme sa na Vaše ďalšie úspechy .

 

 

 

 

Blog
MSR 2022, KRPÁČOVO

MSR 2022, Krpáčovo

V nádhernom prostredí Nízkych Tatier sa odohrali 10 a 11.9. Majstrovstvá Slovenska v discgolfe.
 
Od začiatku nás sužovali obavy z toho aké bude počasie. Predpovede hovorili o silných dažďoch počas oboch dní. Sme veľmi radi,že sa počasie nakoniec umúdrilo a užili sme si počas kôl najmä slnečné lúče bez výrazných dažďov.
 
Radi by sme ešte poďakovali sponzorom bez ktorých by turnaj nebol realizovateľný:
vcelovina.sk, polianka.sk, ituin.sk, ultimo.cz a tpfdiscs.com
 
Na majstrovstvách Slovenska sa zúčastnilo celkovo 47 sútažiacich.
 
Majstrovstvá Slovenska v discgolfe sa hrali v kategóriách:MPO, FPO, MP40, FP40
 
Výsledky:
V kategórii MPO:
1.Marko Čačala -15 (168)
2.Michal Kúdela -10 (173)
3.Karol Hrubják  -9 (174)
 
FPO:
1. Katka Boďová +13 (196)
2.Soňa Kúdelová +22 (205)
3.Natália Nadáska +43 (226)
 
MP40: po rozstrele na jamke č. 1
1.Richard Kollár -1 (182)
2.Martin Krička -1 (182)
3.Jozef Čierny  +3 (186)
 
FP40:
1. Alena Müller +56 (239)
2.Galina Miková +108 (291)
3.Marta Ondrušová +121 (304)
 
Okrem MSR sa konal aj open championship pre juniorov.
 
Výsledky:
MJ18:
1. Samuel Kšiňan +4 (187)
2.Kamil Miko +32 (215)
3.Šimon Pekarovič +63 (246)
 
FJ18:
1. Nela Ivančíková +137 (320)
 
Radi by sme ešte vyzdvihli prácu realizačného tímu,ktorý nám všetkým pripravil skvelý turnaj plný zážitkov. 
 
Budeme sa na vas tešiť znovu o rok.

 

 

 

Blog
Slovak Open 2021 a MSR

Počas víkendu 11. – 12.9. 2021 sa uskutočnil turnaj Slovak Open 2021. V malebnom prostredí podhoria Nízkych Tatier v Krpáčove sa zišlo 48 súťažiacich zo štyroch krajín. Turnaj prebehol bez väčších problémov aj vďaka krásnemu počasiu.

Výsledky prvých troch súťažiacich v každej kategórii (umiestnenie, meno, počet hodov, rozdiel oproti paru):
 

MPO

1. Marko Čačala, 155, -28
2. Filip Tomeczek, 162, -21
3. Karol Hrubják, 169, -14

FPO

1. Natália Nádaská, 203, +20
2. Beáta Feilhauerová, 209, +26
3. Iveta Bečková, 224, +41

MP40

1. Jozef Čierny, 190, +7
2. Dawid Kot, 195, +12
3. Martin Mozola, 196, +13

FP40

1. Joanna Kot, 235,+52
2. Galina Miková, 272, +89
3. Marta Ondrušová, 293, +110

FJ18

1. Hugo Krička, 193, +10
2. Patrik Žemla, 228, +45
3. Šimon Pekarovič, 229, +46

Súčasťou turnaja Slovak Open 2021 v Krpáčove boli aj Majstrovstvá Slovenska (MSR) v kategóriách muži (MPO), ženy (FPO), muži nad 40 rokov (MP40) a ženy nad 40 rokov (FP40).

Výsledky prvých troch súťažiacich v každej kategórii (umiestnenie, meno, počet hodov, rozdiel oproti paru):

MPO

1. Marko Čačala, 155, -28
2. Karol Hrubják, 169, -14
3. Tomáš Mozola, 173, -10

FPO

1. Natália Nádaská, 203, +20
2. Beáta Feilhauerová, 209, +26
3. Iveta Bečková, 224, +41

MP40

1. Jozef Čierny, 190, +7
2. Martin Mozola, 196, +13
3. Richard Kollár, 202, +19

FP40

1. Galina Miková, 272, +89
2. Marta Ondrušová, 293, +110
(V tejto kategórii sa MSR nezúčastnilo viac súťažiacich.)

Ďakujeme sponzorom turnaja: Hotel Polianka, ultimo a Slovenská Asociácia Frisbee

 

Blog
Valné zhromaždenie sekcie discgolf SAF 2021

Drahé discgolfistky, drahí disgolfisti, drahí priatelia tohto športu,

Chceli by sme Vás týmto pozvať na valné zhromaždenie pre sekcie discgolfu Slovenskej Asociácie Frisbee pre rok 2020. Valné zhromaždenie sa uskutoční v sobotu 11.09.2021 o 20:00 v zasadačke hotela Polianka v Dolnej Lehote, Krpáčove. Valné zhromaždenie sa bude konať v večer po prvom hracom dni turnaja Slovak Open, ktorý je Majstrovstvami SR v kategóriách MPO a FPO. Okrem informácií o dianí v slovenskom discgolfe, bude nemalú časť tvoriť aj diskusia o cieľoch a napredovaní discgolfu na Slovensku a tak každý nápad a hlas pomôže.

Tešíme sa na Vašu účasť a prípade, že sa nemôžete zúčastniť, budeme radi, keď Vaše miesto na valnom zhromaždení bude zastúpené aspoň zástupcom klubu.
 
Predseda komisie sekcie discgolfu SAF
 

 

Blog
Pozvánka na valné zhromaždenie sekcie discgolf SAF

Drahé discgolfistky, drahí disgolfisti, drahí priatelia tohto športu,

Chceli by sme Vás týmto pozvať na valné zhromaždenie pre sekcie discgolfu Slovenskej Asociácie Frisbee pre rok 2020. Valné zhromaždenie sa uskutoční v piatok 11.09.2020 o 20:00 v zasadačke hotela Polianka v Dolnej Lehote, Krpáčove. Valné zhromaždenie sa bude konať v predvečer prvého dňa turnaja Slovak Open, ktorý je Majstrovstvami SR v kategóriách MPO a FPO. Okrem informácií o dianí v slovenskom discgolfe, bude nemalú časť tvoriť aj diskusia o cieľoch a napredovaní discgolfu na Slovensku a tak každý nápad a hlas pomôže.

Tešíme sa na Vašu účasť a prípade, že sa nemôžete zúčastniť, budeme radi, keď Vaše miesto na valnom zhromaždení bude zastúpené aspoň zástupcom klubu.
 
Členovia komisie sekcie discgolfu SAF